SAÜ'de Kampüs Yaşamı

SAÜ'de Kampüs Yaşamı
ADATORIA SAKARYA SERDİVAN AKADEMİK KONAKLAMA HİZMETLERİ

SAÜ'de Kampüs Yaşamı

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüs Sosyal Yaşam

Üniversite Hakkında Genel Bilgiler

Sakarya Üniversitesi'nin temelleri 1970 yılında atılmış, ilk olarak Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu olarak hizmet vermiştir. 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ne dönüşmüş olan Sakarya Üniversitesi 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bir Fakülte olarak öğretim vermiştir.1992 yılında Sakarya Üniversitesi olarak eğitim hizmetlerine başlayan okul şuan bünyesinde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyinde 4 Enstitü, 16 Fakülte, 7 Yüksek Okul, Devlet Konservatuarı ve 18 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Ayrıca Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programlarıylada öğretim yapmaktadır.

2013-2014 yılı itibariyle tüm Sakarya geneli, Sakarya Üniversitesi toplam öğrenci sayısı 62.719’dur. Üniversite yerleşkesi yan kampüsler de dahil yaklaşık 1.700,000 m2’dir. Eğitim öğretim ve idari süreçlerinin uygulandığı fiziki alan toplamı ise 320.433.9 m2’dir.

Sakarya Üniversitesi'nde Sosyal Yaşam

Sakarya Üniversitesi merkez kampüsü eşsiz sapanca göl manzaralı çok geniş bir alan sahiptir. İki girişi olan kampüsün ana kapısı esentepe girişi diğer kapısı arka kapı Adapazarı - İzmit D100 girişi olarak bilinmektedir. Kampüs içerisinde öğrencilerin bir çok ihtiyacına cevap verebilecek sosyal tesisler, bankalar, kafeteryalar ve restoranlar bulunmaktadır. Kampüs çevresinde de yine öğrencilere yönelik kompleks yurtlar, kafeteryalar, çeşitli eğlence alanları bulunmaktadır.

Kampüs İçi Yemekhane ve Kafeterya İmkanları

Sakarya Üniversitesi’nde beslenme, kantin ve kafeterya hizmetleri ‘Kafeteryalar ve İşletmeler Şube Müdürlüğü’ tarafından yürütülmektedir. Üniversitedeki tüm öğrencilere yemek hizmeti verilmektedir. Öğrencilerimiz, öğrenci kartlarına para yükleyerek, yemekhanemizde bulunan turnike sisteminden beklemeden geçerek yemek hizmetlerinden faydalanmaktadır. Üniversite bünyesinde Kampüs Kafeterya ile beraber toplam 32 kantin hizmet vermektedir. Ayrıca, kampüs merkezinde yer alan restoranlar bütçe dostu yemek seçenekleri sunmaktadır.

Sakarya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri

Mediko Sosyal Merkezi binası 710 m2 alan üzerine yer almaktadır. Tek katlı çelik konstrüksiyon üzerine gaz beton tuğlalar örülerek inşa edilmiştir. Yapı içerisinde Göğüs Hastalıkları ve Sigara Bırakma Polikliniği, Genel Cerrahi Polikliniği, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Polikliniği, Kardıoloji polikliniği, Diş Polikiniği, Genel Poliklinik, Acil Servis, Psikoteknik laboratuarı, Laboratuar, Psikolog Görüşme Odası, Röntgen Odası, Karanlık Oda, Müşahede Odası, Hemşire Odası, danışma, 2 tuvalet ve 1 depo bulunmaktadır.

Sakarya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları

Günümüzde, sahip olduğu alan bilgisinin yanında kendisini çağın anlayışına uygun olarak geliştirebilmiş, yaşadığı çevre ve olaylarla ilgili farkındalığı olan, çeşitli sosyal faaliyetlere katılan, eleştirel düşünebilen ve etkili iletişim kurabilen bireylerin iş hayatında daha başarılı oldukları ve tercih edildikleri bilinmektedir. Öğrencilerin her türlü sportif, kültürel, sanatsal ve bilimsel faaliyetlerini destekleyen Sakarya Üniversitesi bünyesinde 98 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Çok farklı ilgi grubundan her öğrencinin dilediği topluluğa üye olarak, ilgi duyduğu alanda kendini geliştirebilmesine fırsat verilmektedir.

Kampüs İçi Sosyal ve Sportif Faaliyetler

Öğrencilerin ders dışı zamanlarını daha etkin değerlendirebilmeleri için kampüs alanı içerisinde çeşitli spor tesisleri bulunmaktadır. Tesisler ‘Kapalı Spor Salonu’, ‘Step-Aerobik Salonu’, ‘Fitness Merkezi’, ‘Tenis Kortu’, ‘Çim Futbol sahası’, ‘Basketbol Sahası’ ile ‘Kum Voleybol Sahası’ndan oluşmaktadır. Ayrıca kampüs alanı içerisinde koşu pisti ve tırmanma duvarı da bulunmaktadır. Üniversitede bulunan çeşitli öğrenci kulüpleri bünyesinde futbol, Amerikan futbolu, basketbol, voleybol, hentbol, karate, taek-wando, judo, kros, güreş, masa tenisi, badminton, dağcılık, kürek, boks, izcilik, tenis ve bilek güreşi gibi spor dallarında faaliyetler yapılabilmektedir. Ayrıca her sene geleneksel olarak öğrencilerin de izleyici veya sporcu olarak katılabildiği futbol, basketbol, voleybol, bilardo, masa tenisi ve satranç turnuvaları düzenlenmektedir.